Adobe Illustrator – idealny program do tworzenia grafikiPrzez
Michał Koprowiecki
10 Czerwiec 18

Adobe Illustrator – idealny program do tworzenia grafiki

Adobe Illustrator bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia grafiki. Jak możemy jednak zauważyć – jest programem rozbudowanym i stwarzającym wiele możliwości osobie, która potrafi z niego korzystać, co wcale nie jest takie proste dla osoby początkującej. Naukę obsługi tego programu można rozpocząć, przeglądając Adobe Illustrator tutorial chcąc uczyć się na własną rękę, można też zapisać się na specjalistyczny kurs, którego cena może jednak do najniższych nie należeć. Warto mieć świadomość tego, jak rozbudowane jest to narzędzie i jak szerokie może mieć zastosowanie.

Popularny wśród artystów i projektantów

 

Program jest narzędziem obróbki grafiki wektorowej. Można nim stworzyć właściwie wszystko, co w sposób szeroki określa się grafiką – ikony, wizytówki, rysunki i ilustracje, projekty plakatów, okładek, loga, projekty strony internetowych, grafiki do materiałów drukowanych, a także grafiki z wykorzystaniem typografii. Nie oznacza to jednak, że trzeba znać cały ten program na pamięć, aby móc z niego korzystać. Na początek wystarczy podstawowy sposób poruszania się po jego interfejsie, obsługa najprostszych narzędzi, a następnie pogłębianie wiedzy o tym, co najbardziej jest nam potrzebne i co najbardziej nas interesuje. Nauczenie się jego podstaw nikomu nie powinno sprawić trudności, natomiast pełne poznanie programu jest już inną kwestią i czasem nawet po wielu latach pracy w tym programie nie można powiedzieć, że zna się wszystkie dostępne w nim funkcje – tym bardziej, że w kolejnych wersjach dodawane są coraz nowsze.

 

Grafiki, które powstają można dowolnie skalować

 

Ogromną zaletą Illustratora jest to, że opiera się na grafice wektorowej. Oznacza to, że obraz łatwo jest skalować tak, aby móc uzyskać go w dowolnym rozmiarze – takim jaki jest potrzebny. Stąd też tak często używa się go do projektowania w różnego rodzaju agencjach reklamowych – ten jeden program można użyć do stworzenia niewielkiej ikony sklepu internetowego, ale będzie też odpowiednim narzędziem do tworzenia reklamy wielkoformatowej na billboardy.

 

Rysunki, ale i zdjęcia

 

W programie spokojnie można realizować swoje artystyczne pasje – umożliwia on zarówno rysowanie, jak i odrysowywanie krawędzi. Chociaż jest programem dedykowanym obróbce grafiki – można w nim edytować także i zdjęcia, dokonywać retuszu, zamieniać kolory. Już w samym programie dostępne są zasoby, z których można korzystać podczas pracy.

 

Najczęstsze zastosowania programu

 

Najpopularniejszym zastosowaniem programu jest tworzenie grafik, które potem będą w różny sposób wykorzystywane w sieci. Mogą to być grafiki do stron internetowych, ale i całe layouty, buttony, bordery – wszystko to, co potrzebne, aby wykreować wygląd strony firmowej, bloga, sklepu internetowego. Grafiki tworzone w ten sposób z powodzeniem można też wykorzystać w innych aplikacjach – także mobilnych – oraz w grach. W programie można też wykorzystywać różnego rodzaju efekty, które także znajdują później zastosowanie na przykład na stronach internetowych.

Kolejnym jego zastosowaniem jest kreowanie grafik do druku, a także tworzenie pełnej identyfikacji wizualnej. Te zadania również powiązane są z reklamą – może to być projektowanie wizytówek, papieru firmowego, ale i rozkładówek książek, ulotek, folderów.

Nie można oczywiście pominąć zastosowań typowo artystycznych, a więc tworzenie różnego rodzaju prac, obrazów, zabawa typografią i stylami, kolaże, wykonywanie prac konkursowych, a nawet kompletowanie teczek do prac magisterskich, doktorskich i tym podobnych.