Corel Draw – najpopularniejszy program od A do Z



Przez
Michał Koprowiecki
19 Czerwiec 18

Corel Draw – najpopularniejszy program od A do Z

Grafika komputerowa to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się branż związanych z informatyką. Powstające niczym grzyby po deszczu nowe firmy, organizacje, strony internetowe potrzebują oprawy graficznej, którą można stworzyć za pomocą komputera i odpowiedniego oprogramowania. Jednym z najpopularniejszych programów komputerowych, służących do tworzenia różnego rodzaju grafik jest Corel Draw.

Krótka historia topowego programu

 

Corel Draw powstał w 1989 roku jako narzędzie służące do obróbki i tworzenia grafiki wektorowej. Początkowo został stworzony jako narzędzie do tworzenia prostych grafik niezbędnych w każdym biurze – czyli wizytówek, dyplomów, zaproszeń czy ulotek. Kolejne wersje oprogramowania oferowały coraz to nowe funkcje, zwiększając potencjał oraz obszar zastosowań oprogramowania. Obecnie jest to flagowy produkt kanadyjskiej firmy Corel Corporation, przeznaczony głównie do użytkowania komercyjnego.

 

Czym jest grafika wektorowa?

 

Grafika wektorowa to nic innego, jak zapisywanie obrazu w formie równań i nierówności matematycznych. W praktyce oznacza to, że program komputerowy obsługujący grafikę wektorową obiera w pliku układ współrzędnych i następnie opisuje umieszczane w nim przez użytkownika kształty, wzory i litery za pomocą wzorów matematycznych. Dzięki temu grafika nie traci na rozdzielczości przy zmianie wielkości. Niezależnie od rozmiarów ekranu, na którym grafika będzie wyświetlana i niezależnie od wielkości bannera, na którym znajdzie się reklama, logo będzie wyglądać tak samo dobrze.

Do czego można używać Corela?

Program Corel Draw przeznaczony jest przede wszystkim do tworzenia i edycji grafiki wektorowej. W praktyce oznacza to, że program może być wykorzystywany między innymi do tworzenia:

  • loga firmowego,
  • ulotek reklamowych,
  • wizytówek dla pracowników,
  • grafik i bannerów informacyjnych na strony internetowe,
  • plakatów,
  • zaproszeń,
  • dyplomów,
  • znaków firmowych,
  • broszur,
  • rysunków technicznych,
  • planów i map.

Tak duża uniwersalność programu spowodowana jest bardzo rozbudowanymi jego możliwościami. W programie znajdują się różne moduły przeznaczone do wykonywania konkretnych zadań. Każda nowa wersja oprogramowania oferuje kolejne możliwości, zwiększające jeszcze bardziej jego funkcjonalność.

Czy Corela jest się trudno nauczyć?

Program Corel Draw to jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi przeznaczonych do tworzenia grafik komputerowych. Dzięki tak dużemu zaawansowaniu i dostępności tak dużej liczby modułów, opanowanie wszystkich możliwości programu jest bardzo trudne. Sam program jest jednak dość intuicyjny, więc poznanie jego podstaw i stworzenie swoich pierwszych grafik takie trudne nie jest.

Po opanowaniu podstaw warto jest się uczyć kolejnych funkcji programu. Najczęściej poznajemy je w trakcie normalnej pracy z programem i robienia projektów.

 

Jak się nauczyć podstaw obsługi programu?

 

Opanowanie podstaw obsługi programu nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Aby móc to zrobić, niezbędny jest coreldraw tutorial, czyli internetowy przewodnik, który pokazuje krok po kroku, jak stworzyć grafikę. W zależności od preferencji, w sieci dostępne są zarówno przewodniki w formie pdf (czyli dokumentu tekstowego) oraz w formie video. Podążając krok po kroku za instruktorem, można nauczyć się podstaw obsługi programu nawet w ciągu jednego popołudnia.

 

Dla kogo jest ten program?

 

Corel Draw to oprogramowanie przede wszystkim dla firm i osób zajmujących się grafiką komputerową i prowadzeniem kampanii reklamowych. W dużych firmach Corel jest też wykorzystywany na wewnętrzne potrzeby – do tworzenia wizytówek, zaproszeń czy ulotek reklamowych.