Czy alkohol to dobry upominek w biznesie?Przez
Michał Koprowiecki
24 Czerwiec 19

Czy alkohol to dobry upominek w biznesie?

Opakowania na wino

W relacjach biznesowych często pojawia się pytanie – czy i jaki prezent wypada wręczyć kontrahentom. Nie zawsze dobrze znamy te osoby, dlatego warto wybrać uniwersalny prezent – czy alkohol będzie dobrym wyborem?

Jaki jest najlepszy prezent dla współpracowników?

Odpowiedź oczywiście brzmi – to zależy. A zależy między innymi od tego, jak dobrze ich znamy, czym się zajmują, co lubią i w jakim są wieku. Nie bez znaczenia jest też płeć. Na przykład kwiaty są uznawane za jeden z najbardziej uniwersalnych podarków. Jednak w przypadku spotkań biznesowych – np. w męskim gronie, nie zawsze bukiet pięknych kwiatów będzie dobrze przyjęty. Podobnie bywa ze słodyczami – po pierwsze nie znamy preferencji danej osoby, a ponadto część osób (zwłaszcza z pewną nadwagą) – może się poczuć urażonych (lub niepotrzebnie wodzonych na pokuszenie). Biżuteria, krawat czy perfumy także są dość ryzykownym wyborem. Czy istnieje zatem prezent idealny? Prawdopodobnie nie, jednak niektóre podarki mają 90% szans na pozytywny odbiór – a w naszej strefie kulturowej są to głównie dobre alkohole.

pudełko na wino

Czy alkohol do dobry prezent dla kontrahentów?

Niestety, jeśli nie znamy za dobrze obdarowanej osoby, nie możemy mieć 100% pewności, że taki podarek im się spodoba.  Jednak śmiało można powiedzieć, że alkohol to jeden z najbardziej uniwersalnych prezentów w biznesie. Przede wszystkim dlatego, że przydaje się każdemu – nawet jeśli obdarowana osoba za nim nie przepada, to z pewnością znajdzie kogoś, kto chętnie przyjmie taki prezent. Jeśli wręczamy procentowy podarek dla mężczyzn, można postawić na mocne trunki, w przypadku pań – lepiej sprawdzą się likiery i nieco szlachetniejsze i bardziej delikatne trunki. Jeśli szukamy rozwiązania uniwersalnego – warto wybrać butelkę szlachetnego, wieloletniego wina z dobrych szczepów. Wino jest jednym z najbezpieczniejszych wyborów – oczywiście pod warunkiem, że będzie z wyższej półki. Do wina można dodać także eleganckie akcesoria – designerski korkociąg, kieliszki, aerator i np. przewodnik po światowych winnicach (lob historia i opis tej, z której dana butelka pochodzi).

Jak wręczać alkohol w biznesie?

Wbrew powszechnej opinii – opakowanie liczy się i to bardzo, zwłaszcza w relacjach zawodowych. Samo opakowanie już jest komunikatem – i to właśnie ono odpowiada za pierwsze (jakże istotne!) wrażenie. Wręczając podarek kontrahentom i (współ-)pracownikom, warto wybrać dedykowane opakowanie. Alkohol warto wręczyć w specjalnym pudełku na wino – zaprojektowanym i zadrukowanym w przemyślany sposób. Drukując własne, firmowe opakowania na wino lub inne prezenty – umacniamy nasza pozycję oraz tworzymy wyjątkowy, personalizowany przekaz.

Czy warto drukować firmowe opakowania?

Na samodzielnie zaprojektowanym opakowaniu firmowym można przekazać naprawdę wiele. Wielokrotnie umieszczane są na nich zarówno życzenia dla obdarowanych, jak i podziękowanie za owocną współpracę i ich działalność. W taki komunikat można delikatnie wkomponować nasze kolory firmowe i logo. Wybierając personalizowane opakowania na prezenty nie tylko wspieramy wizerunek profesjonalnej firmy, ale tworzymy podstawy do owocnej współpracy. Prezent w specjalnie zaprojektowanym pudełku na dłużej zapadnie w pamięć odbiorców. Aby tak się stało, warto jednak zadbać zarówno o unikalny i efektowny projekt, jak i intrygujący komunikat. Im bardziej będzie on dopasowany do odbiorcy – tym większą mamy szansę na stworzenie mocnych fundamentów dalszej współpracy.