Darmowe programy graficzne – jakie wybrać?



Przez
Michał Koprowiecki
26 Czerwiec 18

Darmowe programy graficzne – jakie wybrać?

Okazuje się, że rynek darmowych programów i narzędzi graficznych, zwłaszcza tych dostępnych z poziomu przeglądarki, błyskawicznie się rozwija. Na wielu polach do dyspozycji użytkowników jest wiele ciekawych alternatyw dla drogiego często profesjonalnego oprogramowania. Te narzędzia bardzo często dają podobne możliwości jak programy komercyjne. Niekiedy są przy tym łatwiejsze w obsłudze. Jakie darmowe programy graficzne trzeba znać?

Canva

Canva to program wyjątkowy pod wieloma względami. Przy jego pomocy stworzyć można zarówno prostą kartkę, jak i infografikę czy prezentację i grafikę do social media. Wykorzystać można w przypadku wiele różnych szablonów, które w razie potrzeby można dowolnie modyfikować. Niektóre elementy są dodatkowo płatne, ale i tak tak darmowa baza jest bardzo szeroka. Całość prezentuje się profesjonalne, a przy tym program ten jest łatwy w obsłudze. Warto przy tym wspomnieć o Canva Design School, a więc artykułach i instrukcjach pomocnych podczas korzystania z Canvy.

iPiccy

To program, który nie jest zbyt mocno rozbudowany i efektowny pod względem wizualnym, ale jednocześnie dość łatwy w obsłudze i intuicyjny. Reklamy w tym przypadku również nie są zbyt uciążliwe. Do wyboru są trzy grupy funkcji – obróbka zdjęcia, komponowanie kolażu oraz stworzenie własnego projektu od podstaw.

GIMP

GIMP to chyba najbardziej znany darmowy program graficzny. Z czego wynika jego ogromna popularność? Na pewno z tego, że był to jeden z pierwszych programów tego rodzaju. Dzisiaj nie wyróżnia się już niczym szczególnym na tle innych darmowych narzędzi dla grafików. Mimo to są sytuacje, gdy GIMP okazuje się nieoceniony. Program nie ma wersji online i aplikacji na urządzenia mobilne.

PixIr

To program, który pod wieloma względami przypomina dobrze znanego Photoshopa. Oferuje bowiem możliwości edycji znane z tamtego narzędzia, w tym opcje retuszu czy tryby mieszania. Wersja płatna (prawie 2 dolary w skali miesiąca) uzupełnia program dodatkowo o kilka innych narzędzi.

Sumopaint

Na pierwszy rzut oka Sumopaint wygląda jak kopia Photosopa Podobne są w obu programach interfejsy czy podstawowe funkcjonalności. Wersja obsługiwana w przeglądarce jest zupełnie darmowa, ale żeby program zainstalować na komputerze, trzeba już zapłacić.

Befunky

To program estetycznie wykonany i bardzo przejrzysty. Pozwala na działanie w trzech obszarach – obróbka zdjęć, tworzenie kolaży i tworzenie projektów bardziej zaawansowanych. W tym ostatnim przypadku można wykorzystać gotowe szablony i dopasować je do własnych potrzeb lub zdecydować się na działanie od zupełnego zera.

Polarr

To w 100% darmowy program pozwalający na zaawansowaną edycję zdjęć. Pod wieloma względami przypomina narzędzia dla profesjonalistów. Możliwości edycji jest w tym przypadku naprawdę bardzo dużo.

Picasa

Picasa powstała w 2002 roku, dwa lata później zakupił ją Google. Dzisiaj przeglądarka, katalog i prosty edytor zdjęć współpracuje z galerią online o nazwie Picasa Web Album i z Google Earth. Najbardziej wartą uwagi opcją jest zapisywanie oryginalnych plików ze zdjęciami w oddzielnym katalogu. Pozwala to na łatwe cofnięcie zmian dokonanych na skutek edycji.

Paint.NET

To bardzo prosty program graficzny, który na tle innych aplikacji wyróżnia się obsługą warstw i przezroczystości. To świetna alternatywa dla wszystkich tych osób, które nie wykorzystują bardzo zaawansowanych funkcji udostępnianych przez programy takie jak GIMP czy Photoshop. W zależności do potrzeb można rozwijać funkcjonalność programu przez wtyczki.