Druk cyfrowy książek, oprawianie i drukowanie książek – jak wygląda cały proces?



Przez
Michał Koprowiecki
23 Kwiecień 21

Druk cyfrowy książek, oprawianie i drukowanie książek – jak wygląda cały proces?

Druk cyfrowy to dziś codzienność – szczególnie, że nie potrzeba do tego wydawnictwa. Jednak nie każdemu odpowiada czytanie z czytnika e-booków, bądź nawet komputerów i smartfonów. Dużo osób potrzebuje poczuć zapach książki i mieć ją rękach. Koniec końców, jeśli książka jest udana, zazwyczaj powstają wersje papierowe, jak i cyfrowe. Jak wygląda ten proces? Wszystkie informacje poniżej.

Druk cyfrowy – jak zacząć?

Wszystko zaczyna się od pomysłu na tekst, gdyż bez tego niczego się nie osiągnie. Kiedy istnieje już przekonanie, że książka jest gotowa, istnieje możliwość jej wydrukowania bez konieczności współpracy z wydawnictwem. Ten sposób jest świetny, gdyż daje również możliwość niskonakładowego druku, który pokaże, czy na daną publikację jest popyt bądź też nie. Można wtedy też zamówić dodatkowy dodruk, jeśli jest coraz więcej chętnych posiadania książki. Jak jednak przebiega cały proces?

Jak wygląda proces drukowania cyfrowego?

Zaraz po tym, jak zapadnie decyzja o tym, że tekst zostanie wydany, warto skontaktować się z drukarnią specjalizującą się w druku cyfrowym książek. Jednak warto też, aby miała doświadczenie z innymi typami druku. Oczywiście zanim wszystko nabierze końcowego kształtu, warto skonsultować się z korektorem i redaktorem tekstu. W dzisiejszych czasach jest to praca freelancerska, co sprawi, że znajdziemy takich ludzi przez internet i dogadamy wspólnie kwotę należną.

Co później? Działo, wraz z naniesionymi poprawkami, trzeba odpowiedni przygotować do druku cyfrowego. Na czym to polega? Wymaga to złożenia składu – złożenia książki do druku – w odpowiednim programie, który zapisze pracę w pliku PDF. Do takiej pracy możemy zatrudnić specjalistów – na przykład grafików zajmujących się DTP.

Nie inaczej wygląda to z samą okładką. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiednim projekcie, który sprawi, że książka będzie się wyróżniać i pokazywać swoją wyjątkowość. Musi ona być następnie, jak sama treść, odpowiednio przygotowana do druku cyfrowego. Na koniec trzeba wybrać rodzaj papieru, jak i oprawy, co ma znaczenie estetyczne, jak i praktyczne.

Pierwszy egzemplarz

Książka, która przeszła już całą drogę, o której mówiono wcześniej, może zostać wydrukowana. Najczęściej jest to jeden egzemplarz, który posłuży za sprawdzenie całego przedsięwzięcia. Będą widoczne wszystkie zalety, jak i wady, które następnie będzie można, w zależności od potrzeby, skorygować.

Kiedy błędy zostaną poprawione, można postawić na wydruk niskonakładowy, którego egzemplarze wyślemy recenzentom. Jeśli recenzje będą przychylne, warto pomyśleć o większym nakładzie. Nie ma sensu magazynować książek, które nigdy nie trafią w niczyje ręce – jest to marnowanie pieniędzy. Na początek lepiej, aby czasem brakowało książek, niż aby było ich za dużo. Zawsze lepiej dodrukować dla chętnych, niż rozdawać niezainteresowanym.

Jak widać, druk cyfrowy książek pozwala na ominięcie dużej części rozwiązań, które były stosowane przed nim. Jest to nowoczesny sposób drukowania książek, który wcale nie musi przynieść za sobą wersji papierowej – czasem wystarczy ta elektroniczna.