Druki akcydensowe – czym są i do czego służą?Przez
Michał Koprowiecki
01 Kwiecień 21

Druki akcydensowe – czym są i do czego służą?

Akcydensy są różnego rodzaju drukami, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle, reklamie oraz innych dziedzinach gospodarki. Mianem druk akcydensowy określa się różnego rodzaju utylitarne oraz okolicznościowe druki drobne. Ich charakter jest najczęściej użytkowy lub okolicznościowy. Akcydensy dzielą się na dwie podstawowe grupy: przemysłowe oraz manipulacyjne. Wśród druków możemy jednak wyróżnić także druk akcydensowy wydawniczy oraz informacyjny.

Czym są i do czego służą akcydensy?

Nazwa ta odnosi się do druków, których charakter jest okolicznościowy lub użytkowy. Zakres akcydensów jest bardzo szeroki. Uważa się, że należą do nich praktycznie wszystkie druki jednokartkowe o różnych wymiarach. Wśród akcydensów przemysłowych wyróżnia się prospekty reklamowe, katalogi, cenniki oraz etykiety, a także obwoluty i opakowania – w tym również okładki książek. Do grupy manipulacyjnej należą natomiast różnego rodzaju ulotki i formularze, dyplomy, zaproszenia oraz blankiety i bilety wizytowe.

W języku potocznym nazwa akcydensy odnosi się do gotowych wzorów różnego rodzaju dokumentów, które wykorzystywane są podczas codziennej pracy biurowej, w magazynach oraz instytucjach edukacyjnych. W praktyce, nie zawsze są one jedną kartką. Określa się w ten sposób również np. dziennik lekcyjny. Większe wydawnictwa skleja się, szyje lub blinduje.

Bardzo dużo z nich przybiera formę pojedynczych arkuszy, które łączone są w większe bloczki. Najczęściej używany papier do ich wykonania to papier samokopiujący, który ułatwia przygotowanie kopii.

Druki akcydensowe – niezbędne w kadrach i księgowości.

Jedną z najważniejszych grup druków akcydensowych są druki kadrowe oraz BHP. Wśród nich znajdziemy m.in. listy wynagrodzeń, listy obecności, listy płac, karty pracy, a także karty urlopowe. W skład tej grupy wchodzą także umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie, dokumenty, które ułatwiają gromadzenie danych osób ubiegających się o pracę, a także danych, które związane są z badaniami lekarskimi pracowników.

Druk akcydensowy sprawdzi się również w księgowości. Korzystanie z gotowych druków bardzo ułatwi pracę. W skład tej grupy wchodzą m.in. ewidencja sprzedaży, podatkowa księga przychodów i rozchodów, dziennik materiałowy i finansowy, ewidencja wyposażenia, gotowe wzory rachunków, faktur oraz paragonów, a także drugi związanie z płatnościami: polecenie przelewu, dowód wpłaty.

Wiele więcej wydawnictw akcydensowych.

Wydawnictwa akcydensowe sprawdzą się także w handlu – pozwolą uporządkować całą logistykę. Druki te wykorzystuje się także w medycynie, w ich skład wchodzą m.in. deklaracje pacjentów, skierowania oraz historia choroby. Pozostałe druki akcydensowe związane są z budową, obsługą korespondencji w urzędzie lub biurze, dokumenty związane z tzw. kilometrówkami, a także druki związane z edukacją.

Druk akcydensowy to niewątpliwie bardzo szeroka grupa dokumentów. Wykorzystywane są one praktycznie w każdej dziedzinie życia. Dzięki nim sporządzenie odpowiedniej dokumentacji jest znacznie szybsze i łatwiejsze. Korzystając z gotowych dokumentów akcydensowych można mieć pewność, że są one zgodne z aktualnym prawem wzoru.