Grafika dla firm – źródła inspiracjiPrzez
Michał Koprowiecki
19 Kwiecień 17

Grafika dla firm – źródła inspiracji

Nieważne, czy jesteś początkującym grafikiem, czy masz w tej branży wieloletnie doświadczenie – każdego może czasem dopaść kryzys twórczy. W takim wypadku warto poszukać weny. Źródła inspiracji przydają się także klientom, którzy chcą zlecić projekt – warto od początku mieć określone oczekiwania, co ułatwi dalszą pracę. Gdzie szukać najlepszych inspiracji do projektowania?

Inspiracje graficzne z Internetu

Internet to najszybsze i jedno z najlepszych źródeł inspiracji – praktycznie każdy ma do niego dostęp. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę i zacząć przeglądać wyniki wyszukiwania. Wydaje się proste, jednak warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Nie każdy znaleziony w internecie projekt jest dobrej jakości, co oznacza, że nie każdy powinien służyć za inspirację. Doświadczeni graficy z pewnością potrafią spojrzeć na takie projekty krytycznym okiem i ocenić, które z nich są warte uwagi. Początkujący w tej branży powinni nauczyć się filtrować projekty, aby uniknąć inspirowania się tymi o niskiej jakości. Jeśli szukasz inspiracji np. na logo dla swojej firmy pamiętaj, że bardzo ważna jest oryginalność – nie kieruj grafika wykonującego zlecenie tak, aby stworzył kopię tego, co widziałeś w internecie.

Którym stronom warto zaufać?

Inspiracje graficzne powinny pochodzić z odpowiednich stron, aby mogły w ogóle być nazwane inspiracjami. Muszą spełniać pewne warunki. Czego szukać i na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na jakość, doświadczenie i renomę firm i grafików, których projektami się inspirujemy. Zrób porządny research i ciągle szukaj nowości.

Warto szukać stron z profesjonalnymi projektami. Początkujący graficy mogą mieć duży potencjał i umiejętności, ale w wielu przypadkach to oni wciąż szukają inspiracji na swoje projekty i dopiero budują portfolio. Wiele drukarni i agencji udostępnia na swoich stronach przykładowe projekty, które mogą służyć za inspiracje. Z pewnością są godne uwagi. Warto także śledzić w mediach społecznościowych inspirujących grafików oraz blogi i strony poświęcone tej tematyce. Często udostępniają ciekawe materiały i projekty z całego świata.

Inspiracje z książek

W dzisiejszych czasach coraz mniej osób zagląda do książek – w końcu w Internecie możemy znaleźć niemal wszystko, a elektronika towarzyszy nam niemal bez przerwy. Mimo to wciąż wydawane są bardzo interesujące i przydatne książki pełne graficznych inspiracji. Warto śledzić nowości i od czasu do czasu zajrzeć do księgarni w poszukiwaniu nowych tytułów.

Korzystać możemy z poradników dotyczących zagadnień technicznych, ułatwiających obsługę programów graficznych, jak również wskazówek dotyczących efektywnej pracy i zasad projektowania logotypów, ulotek, opakowań i wielu innych.

Nietypowe źródła inspiracji

Pomysły na projekt możemy znaleźć nie tylko w książkach czy internecie – warto mieć zawsze szeroko otwarte oczy i znajdować to, co dla innych jest niedostrzegalne. Inspiracja może pojawić się nagle, w najbardziej nieoczekiwanym miejscu i czasie. Oglądasz telewizję? Zwróć uwagę na reklamy. Spacerujesz po lesie? Wypatruj ciekawych kolorów, kształtów i faktur. Jesteś na zakupach? Oglądaj opakowania produktów. Najważniejsza jest ciekawość – chęć odkrywania nowego i dostrzegania nietypowych rzeczy.

Przyglądaj się plakatom, okładkom książek i reklamom – ale nie tylko. Tam znajdziesz gotowe rozwiązania, które mogą posłużyć za inspirację. Ale pomysły mogą wpaść do głowy podczas oglądania dosłownie wszystkiego.