Grafika – pasja, na której możesz zarabiać!Przez
Michał Koprowiecki
24 Maj 17

Grafika – pasja, na której możesz zarabiać!

Pewne powiedzenie mówi: rób to, co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować. Można to odnieść do rzeczywistości pod warunkiem, że nasza pasja będzie przynosiła realne zyski. Grafika to profesja, która może być zarówno dochodowym hobby, jak i pełnowymiarową pracą przynoszącą wiele satysfakcji.

Chcesz dowiedzieć się, jak zarabiać dzięki tworzeniu projektów graficznych? A może szukasz szablonu do swojego projektu i nie wiesz, gdzie znaleźć dobry projekt za przystępną cenę? Jeśli na chociaż jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, ten artykuł jest dla Ciebie!

Projekty graficzne w internecie

Jeśli chcesz stworzyć np. projekt ulotki dla swojej firmy, nie musisz zatrudniać grafika czy rozpoczynać współpracy z jakąś agencją. Możesz skorzystać z gotowych szablonów dostępnych na stronach drukarni lub znaleźć projekt na platformie, która służy grafikom do zarabiania pieniędzy, a klientom do łatwego znalezienia ciekawego projektu. Jak działa usługa Marketplace?

To bardzo proste. Grafik tworzy projekty graficzne, które umieszcza na stronie. Są to szablony, z których może skorzystać klient. Za każdym razem, kiedy ktoś wybierze konkretny szablon, grafik dostaje odpowiednie wynagrodzenie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Powiemy o nich w dalszej części artykułu.

Kto może zarabiać na udostępnianiu szablonów?

Każdy. Nie ma znaczenia, czy jesteś początkującym grafikiem, czy w branży obracasz się od lat. Jeśli potrafisz stworzyć dobry projekt, który znajdzie nabywców, możesz na nim bez problemów zarabiać. Ważna jest jednak znajomość pewnych zasad techniki i oczywiście programów graficznych – bez tego ani rusz.

Kiedy projekt jest gotowy, wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce w sieci i umieścić tam swoją pracę. Ważne, aby platforma była zaufana i sprawdzona – nie daj się nabrać na strony, które potem bezprawnie wykorzystają Twoje projekty bez płacenia za nie.

Korzystanie z takich portali to dobry sposób dla początkujących grafików na stworzenie portfolio. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę w tej branży, to oczywiste, że nie masz na koncie zbyt wielu zleceń. Aby zbudować dobre portfolio, którym będziesz mógł pochwalić się przed potencjalnym klientem, musisz się stale doskonalić. Tworzenie grafik na takie platformy to świetna okazja do tego.

Zalety korzystania z gotowych szablonów

Klient, który wybiera projekt graficzny dostępny w internecie, oszczędza czas i pieniądze. Nie musi tracić czasu na poszukiwanie odpowiedniego grafika, przeglądanie kilkudziesięciu teczek z pracami, tłumaczenie o jaki projekt chodzi itd. Wystarczy poświęcić trochę czasu na porządny research w internecie. Może okazać się, że projekt znajdziesz szybciej, niż myślisz!

Zalety tworzenia projektów graficznych

Dzielenie się projektami ma nie tylko zalety dla klientów, ale oczywiście także dla grafików. Jakie? Przede wszystkim wspomniane już możliwości zarobku oraz rozszerzenia portfolio. Te aspekty powinny zadowolić nie tylko początkujących w tej branży. Stworzony raz projekt będzie zarabiał wielokrotnie – za każdym razem, kiedy jakiś klient z niego skorzysta.

Wady tworzenia i korzystania z szablonów

Zawsze trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami i minusami każdego rozwiązania. Tak jest także w przypadku projektów graficznych. Klient korzystający z takiego szablonu nie uzyskuje niepowtarzalnego projektu.  Z takiego samego mogą przecież korzystać inni – na przykład konkurencyjne firmy. Dla grafika istnieje ryzyko, że poświęci on swój czas na stworzenie projektu, który nie będzie się cieszył popularnością i nie przyniesie oczekiwanych zysków. Mimo to warto spróbować swoich sił, bo zalet tego rozwiązania jest zdecydowanie więcej.