Rodzaje papieru do drukuPrzez
Michał Koprowiecki
20 Grudzień 21

Rodzaje papieru do druku

Wiedza na wielu płaszczyznach nie jest nam do niczego potrzebna. Przychodzi jednak moment, w którym musimy zmierzyć się z jakimś zagadnieniem, o którym nie mamy zielonego pojęcia. Jeśli tematem, w który musisz się zagłębić są rodzaje papieru do druku, to nie do końca jest tak, że nic nie wiesz. Wiesz i to całkiem sporo. Trzeba to wszystko teraz tylko nazwać po imieniu.

Papier powlekany – kreda

Wyróżniamy trzy rodzaje papieru do druku – powlekane, niepowlekane i kraftowe. Każdy z nich z pewnością nie raz znalazł się w Twoich rękach, tylko jeszcze o tym nie wiesz. Popularne gazetki reklamowe, które znajdujesz w skrzynce na listy lub w każdym markecie są drukowane na papierze powlekanym. Również Twoje ulubione czasopisma, kalendarze ścienne, wszechobecne ulotki i broszury informacyjne to też w wielu przypadkach kreda. Warto zwrócić uwagę, że w dotyku bywają różne, a to dlatego, że kreda występuje w wersji matowej lub w połysku, co może dawać takie odczucie.

Papier niepowlekany

Papier niepowlekany, inaczej offsetowy, wyróżnia się bardzo dobrą chłonnością farby. Tę zaletę zawdzięcza brakiem dodatkowej warstwy, którą posiada kreda. Dzięki tej właściwości można po nim pisać i przybijać pieczątki bez obaw, że tusz się rozmaże. Dlatego to właśnie papier niepowlekany wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji notesów i kalendarzy, ale nie tylko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby drukować na nim również plakaty, ulotki, katalogi czy wizytówki.

Papier kraftowy – symbol ekologii

Zdobywający coraz większą popularność, noszący miano eko papier kraftowy, uzyskuje się z makulatury i włókien pierwotnych. Najczęściej w kolorze beżowym lub białym, prążkowany lub gładki stosowany jest do wyrobu toreb, które wykorzystywane są w restauracjach i cukierniach oraz do pakowania upominków i alkoholi. Jego struktura jest tak skonstruowana, aby nie przepuszczać światła a co najważniejsze nadaje się do ponownego recyklingu. Oprócz popularnych toreb, stosuje się go do druku ulotek, notesów, katalogów czy zaproszeń.