Torby reklamowe – z tworzywa czy papierowe?Przez
Michał Koprowiecki
15 Lipiec 19

Torby reklamowe – z tworzywa czy papierowe?

torba papier

Wybierając torby reklamowe z pewnością staniesz przed (trudnym) pytaniem – czy wybrać torby papierowe czy z tworzyw sztucznych? Co warto wziąć pod uwagę i czym się kierować, podejmując decyzję?

Torby papierowe czy plastikowe a ekologia?

Trend Eko powoli przestaje być trendem, a staje się normom. Jak mają się do tego torby plastikowe i papierowe? Gdy myślisz o torbach ekologicznych, prawdopodobnie pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, to torby papierowe. Tymczasem kwestia nie jest taka prosta, jak się wydaje. Okazuje się, że  owszem papierowa torba jest bardziej przyjazna dla środowiska, gdyż szybko się rozkłada. Jest jednak kilka „ale”…

Zazwyczaj jednak zapomina się o tym , że w porównaniu z plastikowymi produkcja toreb papierowych powoduje o 80% większą emisję gazów cieplarnianych i o około 65% większe zanieczyszczenie powietrza i wody. Wyprodukowanie toby z papieru wymaga zużycia o 25% więcej energii niż w przypadku plastikowych odpowiedników. Co ciekawe, papierowe torby jest znacznie trudniej przetwarzać niż te plastikowe.

torba reklamowa

Jeśli chodzi o środowisko naturalne nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który materiał jest lepszy. Decydujące jest to, jak używamy danych toreb. Jeśli torby plastikowe używane są wielokrotnie – z pewnością są lepszym wyborem niż papierowe. Jeśli z kolei szukamy sposobu np. na opakowanie okazjonalnych prezentów lub materiałów – prawdopodobnie lepiej sprawdzą się torby papierowe (które po wyrzuceniu szybciej się rozłożą).

Papierowe torby reklamowe

Jeśli wybierasz torby reklamowe z papieru, zwróć uwagę na to, jaki to papier. Przede wszystkim sprawdź, czy ma certyfikat FSC. Warto też wybierać papiery niebielone, kraftowe, których produkcja nie jest aż tak energo- i wodochłonna.

Papierowe torby są niezastąpione jako okazjonalny nośnik reklamowy. Takie torby firmowe prezentują się elegancko i wpisują się w trendy ekologiczne. Będą niezastąpione do wręczania gadżetów reklamowych i materiałów szkoleniowych. Papierowym torbami reklamowymi krarft możemy wyróżnić swój produkt i pokazać jego ekskluzywność i bliskość z naturą. Takie torby są chętnie stosowane przez ekologiczne markety i jako opakowanie na lokalne warzywa, miody i inne przetwory naturalne.

papierowa torba reklamowa

Papierowe torby z nadrukiem są też niezastąpione w eleganckich restauracjach. Sprawdzają się zarówno przy zamówieniach z dostawą, jak i podczas pakowania dań na wynos. W tym przypadku papier nie tylko zdecydowanie lepiej się prezentuje, ale zapewnia daniu świeżość i naturalny aromat (co w przypadku opakowań plastikowych nie zawsze się sprawdza).

Torby papierowe nie są najlepszym wyborem, jeśli szukasz trwałych toreb na codzienne zakupy, znaczne ciężary (lub nieregularne kształty). Niestety dość często ulegają rozdarciom, przez co okazują się dość kosztowną jednorazową torbą. W przypadku większych sklepów lepszym wyjściem będzie zainwestowanie w duże i trwałe torby wielorazowego użytku, czyli torby z tworzyw sztucznych.

Torby reklamowe z tworzyw sztucznych

torba reklamowa tworzywo sztuczneW pierwszej części artykułu wyjaśniliśmy, że mitem jest bezrefleksyjne traktowanie toreb plastikowych jako nieekologicznych. Owszem, rozkładają się bardzo długo, ale używane jako torby wielorazowego użytku są znacznie bardziej przyjazne środowisku (ich wyprodukowanie jest mniej obciążające dla środowiska). Ponadto, jeśli będą wyrzucane do dedykowanych kontenerów – ich przetworzenie jest bardzo proste i wydajne. Warto więc zainwestować w torby reklamowe z tworzyw sztucznych.

Torby reklamowe z tworzywa sztucznego przydadzą się w sklepach i marketach. Ich zaletą jest duża trwałość i możliwość przenoszenia nawet dużych ciężarów. Są stosunkowo tanie i mogą być używane wielokrotnie.

Plastikowe torby z nadrukiem reklamowym będą niezastąpione w codziennych zakupach, stanowiąc mobilny nośnik reklamowy. Są wodoodporne i tanie w produkcji, dzięki czemu można dość często zmieniać szatę graficzną.

Jeśli szukasz niebanalnych toreb reklamowych, rozważ wybór turbotrwałych toreb z siatki mesh. Są całkowicie wodoodporne i niebywale trwałe. Nie tylko wyglądają niesamowicie, ale mają też niebywałą trwałość. Można je wykorzystać zarówno jako torby w marketach budowlanych lub ogrodniczych, jak i jako designerskie torby na zakupy lub opakowanie na prezent dla klienta.

Torby z tworzyw sztucznych może nie są tak eleganckie i klasyczne, jak torby papierowe, ale wyróżniają się trwałością i wodoodpornością. Ponadto można na nich wykonać bardzo intensywny druk, odporny na pogodę.