Jak znaleźć dobrego projektanta?Przez
Michał Koprowiecki
06 Październik 17

Jak znaleźć dobrego projektanta?

Podjęcie współpracy z grafikiem, który będzie rzetelny, profesjonalny i spełniający wymagania klienta, bywa nieraz trudne. Jak uniknąć rozczarowań i nawiązać owocną współpracę z grafikiem?

Kiedy w grę wchodzą duże pieniądze i poważne projekty, nie może być mowy o pomyłce. Warto zweryfikować rzetelność zleceniobiorcy jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Są na to skuteczne sposoby – dowiedz się, czym powinien charakteryzować się dobry projektant graficzny.

Co wyróżnia profesjonalistę?

Aby zostać naprawdę dobrym grafikiem, wcale nie trzeba skończyć szkoły w tym kierunku. Na pewno kształcenie się jest pomocne, ale może być bezsensowne, jeśli ktoś po prostu nie ma talentu graficznego i nie lubi tego zajęcia. Nie musisz więc, jako klient, żądać od potencjalnego zleceniobiorcy dyplomu ukończenia studiów graficznych. O wiele ważniejsze jest jego doświadczenie, ilość wykonanych projektów i umiejętność kreatywnego myślenia.

Profesjonalny grafik powinien zadbać o dobrą stronę internetową. Doświadczony projektant na pewno zdaje sobie sprawę, że internet to główne źródło pozyskiwania informacji dla potencjalnego klienta. Dlatego jego strona internetowa musi wyglądać profesjonalnie i być funkcjonalna. Jeśli taka internetowa „wizytówka” grafika jest niedopracowana, prawdopodobnie musi się on jeszcze wielu rzeczy nauczyć.

Na stronie internetowej koniecznie poszukaj portfolio, czyli zbioru wykonanych projektów. Portfolio pozwala ocenić, czy styl, jakim posługuje się grafik, będzie odpowiadał Twoim wymaganiom. Można też przekonać się, czy prace są do siebie podobne, czy projektant jest bardziej elastyczny i potrafi się dopasować do konkretnego zlecenia.

Dobry projektant graficzny i jego inspiracje

Warto zwrócić uwagę, czym inspiruje się grafik. Można to w łatwy sposób sprawdzić, przeglądając jego portfolio i porównując je ze stockami, czyli internetowymi bazami zdjęć i grafik. Jeśli projekty są identyczne lub bardzo podobne, zrezygnuj z usług tego grafika. Takie praktyki świadczą o jego nieuczciwości, braku zaangażowania i kreatywności.

Nie podejmuj współpracy, jeśli widzisz, że większość projektów grafika jest zrobionych niemal identycznie. Wyróżnianie się spośród konkurencji jest bardzo ważne, więc należy unikać projektantów, którzy działają na zasadzie „kopiuj i wklej”. Zwróć też uwagę, czy projekty np. logotypów nie przypominają za bardzo znaków znanych marek. Inspirowanie się dobrym projektem to nic złego, ale tworzenie własnego, niemal identycznego, zdecydowanie nie powinno mieć miejsca.

Gdzie szukać dobrego grafika?

Wiesz już, czym powinien wyróżniać się dobry projektant graficzny oraz na co warto uważać, szukając wykonawcy zlecenia. Ale gdzie najlepiej rozpocząć poszukiwania grafika, aby nie zmarnować czasu na nieuczciwe i nierzetelne osoby?

Zacznij od rozmowy ze znajomymi lub ze współpracownikami. Może ktoś korzystał już z usług dobrego grafika i może go polecić? Polegając na doświadczeniach kogoś znajomego zmniejszasz ryzyko, że zatrudniona osoba okaże się nieuczciwa. W końcu wiesz, że wcześniejsze zlecenia wykonywała dobrze i warto skorzystać z jej usług.

Innym sposobem jest przeglądanie ofert w serwisach internetowych i portalach z ogłoszeniami. Istnieją strony internetowe, które ułatwiają nawiązywanie współpracy z freelancerami. Zwykle można od razu obejrzeć portfolio lub przeczytać opinie na temat pracy konkretnej osoby. Możesz także zamieścić ogłoszenie, że szukasz grafika. Na pewno odpowie na nie przynajmniej kilku projektantów – przejrzyj ich prace, porozmawiaj z nimi i wybierz odpowiednią osobę.