Koszt grafiki

Na skróty

Mała firma może mieć spójną identyfikację wizualną za rozsądną cenę. Nie trzeba przy tym angażować agencji reklamowej; wystarczy nawiązać kontakt z grafikiem – freelancerem (na przykład z naszej bazy projektantów). Koszt zaprojektowania pełnej księgi znaku może wówczas wynieść już tylko 1000 złotych!

Wiele firm staje przed dylematem: czy warto inwestować w identyfikację wizualną, ile to kosztuje i czy na pewno jest im to potrzebne? Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że warto! Co więcej, to wcale nie musi być drogie i nawet mała firma może sobie na to pozwolić.

Zlecenia graficzne czy agencja?

Zlecając wykonanie identyfikacji wizualnej, musisz przemyśleć swoje oczekiwania oraz możliwości finansowe. Pamiętaj, że jest to inwestycja na lata – nie zawsze warto na tym oszczędzać. Czy trzeba na to wydać majątek?

Jeśli prowadzisz dużą firmę, prawdopodobnie nie obejdzie się bez zatrudnienia kosztownej agencji reklamowej. Jednak przy kreowaniu tożsamości wizualnej mniejszych firm – nie jest konieczna aż tak rozbudowana maszyna. Małe i średnie firmy zazwyczaj wybierają współpracę z profesjonalnym grafikiem freelancerem.

Identyfikacja wizualna małych firm – taniej niż myślisz

Każda firma powinna posiadać przemyślaną identyfikację wizualną. To inwestycja w profesjonalny wizerunek. Duże przedsiębiorstwa zwykle przeznaczają na to ogromny budżet, wynajmując znane agencje. Jednak mniejsze przedsiębiorstwa mogą wybrać dedykowane rozwiązanie – dopasowane do ich potrzeb i możliwości finansowych. Z każdym rokiem coraz popularniejsze staje się zlecanie projektów graficznych przez internet. Takie rozwiązanie pozwala pominąć pośredników i otrzymać dopasowany projekt – bez przepłacania (i bez wychodzenia z domu).

Jaki jest koszt logo?

Korzystając z usług dużych agencji, za logo można zapłacić od kilku tysięcy zł aż do wielocyfrowych sum. Jeśli do tworzenia logo zatrudnia się mniejsze studia lub freelancerów, ceny są niższe, ale także są dość zróżnicowane. Zależnie od wiedzy i doświadczenia grafika – cena logo startuje już od kilkuset złotych. Pamiętaj jednak, że logo będzie reprezentować daną firmę przez wiele lat, nie zawsze warto kierować się wyłącznie ceną.

Samo logo czy pełna identyfikacja wizualna?

Pełna księga znaku (wraz z logo, kolorystyką i konkretnymi wytycznymi) jest zwykle bardziej opłacalna, niż zamawianie samego logo. Ponadto, zlecając pełną identyfikację wizualną, zyskujesz pewność co do spójności wszystkich elementów. Podsumowując: jeśli zależy ci na dedykowanych projektach, a nie chcesz przepłacać – wybierz indywidualne zlecenia graficzne. Wówczas możesz negocjować warunki i wybrać najbardziej elastyczne i korzystne rozwiązanie.

Jaka jest cena identyfikacji wizualnej?

Jeśli prowadzisz małą firmę i zależy ci na projektach o mniejszej skali – wybierz mniejsze studia lub bezpośredni kontakt z grafikiem. Obecnie jest to prostsze niż kiedykolwiek, bo zlecenia graficzne są realizowane przez internet. Można tam znaleźć naprawdę zdolnych twórców i otrzymać profesjonalne projekty – bez wychodzenia z domu. Korzystając z usług freelancera, pełną identyfikację wizualną można uzyskać nawet od tysiąca złotych. Jednak zanim wybierzesz projektanta, przejrzyj bazę grafików i zwróć uwagę nie tylko na cennik, ale głównie na umiejętności i portfolio.