Sekrety druku książki



Przez
Michał Koprowiecki
10 Maj 21

Sekrety druku książki

Wydruk książki stanowi końcowy etap jej wydania. Autorzy często zastanawiają się czy skorzystać z usług wydawniczych wydawnictwa, które samo zajmie się w ramach umowy zleceniem druku do drukarni. Wydrukowanie gotowej książki to kilkuetapowy proces. W jego skład wchodzą przede wszystkim czynności czysto techniczne. Niezwykle ważne jest podejmowanie decyzji na wielu z tych etapów, co ma wpływ na końcowy wygląd wydruku. Z kolei na wydanie książki w formie self-publishing’u decyduje się coraz więcej autorów. Sami nawiązują kontakt z drukarnią i angażują się w każdy z etapów druku. Na czym polega sekret wydrukowania książki? Czy rzeczywiście jest to żmudna praca wymagająca specjalistycznej wiedzy?

Przygotowanie tekstu i grafiki do druku

Po zakończonych czynnościach edytorskich i redaktorskich, kiedy tekst został sprawdzony pod kątem wszelkich błędów i  zaakceptowano go do wydruku kolej na czynności techniczne ze strony drukarni. Do pierwszej z nich należy sprawdzenie, czy tekst został odpowiednio sformatowany. Weryfikacji podlega rozmiar czcionki oraz ułożenie samej treści tekstu. Natomiast, gdy przesłany do drukarni plik zawiera także elementy graficzne, wymagane jest przetestowanie grafiki, także tej, która ma się znaleźć na okładce. Jest to o tyle ważne, że format zapisanego obrazku musi zgadzać się z formatem kolorów maszyn offsetowych. Innymi słowy, chodzi o to, żeby po naświetleniu kolory się „nie posypały”, a grafika spełniała wizualne oczekiwania. Gdy już wszystko jest sprawdzone tworzony jest plik PDF, który musi zostać zaakceptowany przez klienta oraz właściciela drukarni.

Tworzenie matryc w naświetlarni

Tak przygotowany plik wysyłany jest do naświetlarni, gdzie tworzone są matryce w postaci blach CTP lub filmów CTF, z których nastąpi później druk. W tym miejscu można zdecydować się na 1 z dwóch sposobów utworzenia matryc. Wykorzystanie blach jest dużo prostsze i szybsze, natomiast zabawa z filmem wymaga poświecenia więcej czasu i pracy. Blachy w tym drugim przypadku nie można po prostu wrzucić na maszynę i drukować. Trzeba ją naświetlić w specjalnej maszynie i następnie wywołać film, podobnie jak dzieje się to z kliszą w aparatach analogowych. Największą zaletą wybrania utworzenia matrycy na filmie jest możliwość wielokrotnego jej użycia. Opłaca się to w przypadku, gdy autor będzie chciał dodrukować książkę kolejnym nakładem. Jak wyglądają usługi wydawnicze od kuchni?

Przygotowanie papieru i druk zawartości książki

Papier musi być przede wszystkim zgodny z zamówieniem autora. Pracownik drukarni musi zatem przygotować papier do druku o odpowiedniej gramaturze, wielkości i kolorze. Następnie należy przygotować maszynę do druku, tj. założyć na nią matrycę i odpowiednio ustawić marki, żeby tekst wydrukował się równo. Pierwsze kilka lub kilkanaście sztuk papieru to druk próbny żeby sprawdzić czy wszystko drukuje się poprawnie. Następnie ustawiany jest licznik i puszczane są do wydrukowania wszystkie strony. Oddzielnie jednak drukowane są strony zawierające więcej kolorów.

Druk okładki i klejenie książki

Druk książek kończy zawsze ostatni etap, czy druk okładki i sklejenie całości. Karton musi być oczywiście równo docięty i dostosowany do maszyny. Do wydruku samej okładki wymagane jest doświadczenie i precyzja, dlatego też odpowiedzialni za to są jedynie profesjonalni drukarze. Gdy już okładka jest wydrukowana musi zostać poddana laminacji lub lakierowaniu. Na końcu okładka jest zaginana w odpowiednich miejscach. Ostatnim etapem jest sklejenie prawie już gotowej książki. Polega to na połączeniu rozgrzanym do 100 stopni klejem okładki wraz ze wszystkim wydrukowanymi kartkami. Książka w takiej postaci gotowa jest już do ostatecznego docięcia. Dopiero, gdy wszystko jest już wyrównane – książka może trafić do autora.

Jak widać druk książki to kilkuetapowy proces, a niektóre czynności wymagają specjalistycznej wiedzy pracownika drukarni. Współpraca z wydawnictwem odcina często autora od wielu prac, a nawet decyzji podejmowanych w toku przygotowania i druku książki. Z drugiej jednak strony wydawnictwo ma pieczę nad całym procesem i współpracę z drukarnią. Od tego, czy finalna wersja książki będzie spełniała wymagania klienta zależy wiele czynników. Ważny jest jednak ciągły kontakt i współpraca, a także podejmowanie zdecydowanych kroków co do wymagań i oczekiwań.