Najpopularniejsze formaty kalendarzy na 2020 rokPrzez
Michał Koprowiecki
12 Sierpień 19

Najpopularniejsze formaty kalendarzy na 2020 rok

Druk kalendarzy 2020

Jeśli nie lubisz działać na ostatnią chwilę – podpowiadamy, że obecnie jest najlepszy czas, by wydrukować kalendarze. To właśnie teraz możesz złapać najlepsze ceny i terminy. Z tej okazji na ruszt weźmiemy dziś temat najpopularniejszych formatów kalendarzy na 2020 rok.

Kalendarze 2020 – czas start!

Kalendarze występują w bardzo wielu formach i formatach – od małych kalendarzy listkowych (80 x 55 mm)  po ogromne kalendarze ścienne. Najogólniej można podzielić kalendarze na: ścienne, książkowe i biurkowe. Zgodnie z tym podziałem opiszemy różne warianty i możliwości. Po co? Po to, aby kalendarze 2020 kojarzyły Ci się z wakacyjnym spokojem, a nie z grudniową gorączką.

Kalendarze książkowe

Występują w różnych formach i formatach, choć najpopularniejszy jest rozmiar 165 x 235 mm – czyli B5. Kalendarze w twardej oprawie najłatwiej rozróżnić na podstawie sposobu łączenia stron.

druk kalendarzy 2020

  • Najbardziej elegancką, a przy tym najdroższą wersją są kalendarze klejone lub szyto-klejone. Te często oprawione są w skóropodobną okładkę, także z tłoczeniami lub nadrukami.
  • Bardzo praktyczną alternatywą dla kalendarzy w oprawie książkowej, są kalendarze książkowe ze spiralą. Ich przewaga jest łatwe kartkowanie i zatrzymywanie stron na wybranej dacie.
  • Jeśli szukasz praktycznych, ale i niebanalnych kalendarzy – zwróć uwagę na kalendarze spiralowane, ale typu Premium (czyli takie, w których spirala jest wewnątrz). Tego typu kalendarze coraz częściej zastępują kalendarze szyto-klejone, bo łączą świetny efekt z niższym kosztem produkcji. Można je podejrzeć na obrazku obok lub np. tutaj: https://www.drukomat.pl/kalendarze-ksiazkowe-premium.

Kalendarze ścienne

To właśnie w tej grupie można zamówić najwięcej rodzajów i formatów kalendarzy. Pokrótce opiszemy ich najpopularniejsze typy.

  • Kalendarze ogólnie zwane X-dzielnymi, mieszczą zarówno kalendarze jedno-, dwu-, jak i trójdzielne. To nic innego jak odrywane kalendaria, naklejone na zadrukowanej tekturze. Kalendarze X-dzielne zazwyczaj występują także w wariancie z kaszerowaną główką (także z uszlachetnieniami lub np. na podłożu o fakturze płótna). Kaszerowana główka jest wypukła i grubsza od płaskiej, przez co prezentuje się b. elegancko. Zazwyczaj posiadają pasek z okienkiem, które pozwala zaznaczyć aktualną datę. Tutaj główna grafika jest niezmienna – dlatego są tak chętnie wybierane jako kalendarze reklamowy. Dzięki możliwości dodania personalizowanych, dopasowanych kopert, zyskasz elegancką oprawę lub gotowy do wysyłki gadżet reklamowy.
  • Kalendarz jednodzielny (zwykle mający format 320 x 489 mm) ma naklejone jedno 12-stronicowe kalendarium (odrywane co miesiąc). Kalendarz dwudzielny także ma miesięczne kalendaria, tyle że dwa, a kalendarz trójdzielny (zwykle 320 x 810 mm) – ma trzy 12- stronicowe kalendaria (czyli widać miesiąc obecny, miniony i przyszły).

kalendarze trójdzielne 2020

Czy wiesz,

że możesz wybrać kalendarz trójdzielny w wersji ekonomicznej – z 3 miesiącami na jednej, odrywanej karcie?

  • Kalendarze plakatowe (listowane) to połączenie funkcjonalności kalendarza i efektu dekoracyjnego – plakatu. Dzięki listwie – nie odkształca się i dobrze wygląda przez cały rok. Najczęściej takie kalendarze występują w rozmiarach A1, A2, B1 oraz B2 – jednak z pewnością można zamówić także w mniej nietypowych formatach. Zazwyczaj można dobrać różną gramaturę podłoża i dopasować do projektu kolor listwy i zawieszki.
  • Kalendarz ścienny spiralowany to 12 lub 6 kart z osobną grafiką na każdy miesiąc. Występuje w wersji jedno- lub dwustronnej, w pionie lub poziomie w formatach: A4, A3, A2, B2 lub szarfa (240 x 60 mm). Najczęściej zawierają sztywną okładkę, którą można dodatkowo uszlachetnić. Tego typu kalendarze są najchętniej wybierane jako personalizowany prezent lub dekoracja z osobnymi grafikami na każdy miesiąc.

Kalendarze biurkowe

W tej sekcji znajdują się zarówno poręczne piramidki, jak i praktyczne notatniki i kalendarze w jednym – czyli podkłady na biurko.

kalendarz biurkowy 2020

  • Kalendarze piramidki występują w różnej formie – zarówno z nadrukowanym kalendarium (na jednej lub obu stronach), jak i z klejonym lub zawieszonym na spirali kalendarium (układ tygodniowy lub miesięczny). Najczęściej mają rozmiar około 200 x 130 mm. Chętnie są wybierane zarówno jako kalendarze dla pracowników, kontrahentów i rodziny. Ułatwiają organizację czasu, są poręczne i z łatwością można zanotować najważniejsze informacje, daty i spotkania.
  • Kalendarz w postaci podkładu na biurko to bardzo przydatny element wyposażenia biura. Łączy wygodę notatnika i z praktycznością kalendarza. Dzięki niemu zawsze masz pod ręką coś do notowania, a planowanie czasu i pracy jest dużo wygodniejsze. Może występować w różnych formatach, przez co można go dopasować do każdego stanowiska pracy (najczęściej są to A3, A2, B3 lub B2). Najczęściej wykonywany jest na offsecie 90 – i ma nawet do 52 kart do dowolnego zadruku.