Psychologia kolorów w biznesie i reklamie



Przez
Michał Koprowiecki
04 Styczeń 18

Psychologia kolorów w biznesie i reklamie

Specjaliści od spraw marketingu dobrze wiedzą, jak duże znaczenie mają w reklamie kolory. Okazuje się, że ludzie znacznie szybciej zareagują na barwny komunikat, gdyż kolory wpływają bezpośrednio na nasze hormony. Warto więc nieco zagłębić się w psychologię kolorów, która wpływa na nasze życiowe wybory i decyzje. Kolor jest bardzo ważnym narzędziem w biznesie, za pomocą którego można komunikować się z odbiorcami. Nie ma żadnej wątpliwości co do tego, że daną markę kojarzymy z konkretnym kolorem, a podczas zakupu większość klientów sugeruje się kolorem opakowania. Ponad 90% kupujących, zwraca uwagę na wygląd produktów.


Moc drzemiąca w kolorach

Bez cienia wątpliwości siła koloru jest ogromna, z czego wielu z nas nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy. Oczywiście inaczej jest w przypadku biznesmenów, którzy wykorzystują psychologię kolorów. Czas najwyższy przyjrzeć się temu bliżej i poznać znaczenie kolorów w biznesie.

Czerwień

Czerwień jest bardzo intensywną emocjonalnie barwą, dlatego też idealnie nadaje się do wyróżnienia haseł typu promocja czy okazja. Za pomocą czerwieni można pobudzać klientów do podjęcia błyskawicznego działania. Świetnie sprawdza się przy promowaniu sportowych samochodów, napojów energetycznych, gier oraz produktów związanych z miłością. Przykłady marek utożsamianych z kolorem czerwonym – Coca-Cola, H&M, Colgate, Eurobank.

W przypadku czerwieni trzeba jednak wystrzegać się nadmiaru, gdyż wówczas może wywoływać agresję, niepokój i zmęczenie.

Biel

 

Biel jest kolorem związanym z elegancją, spokojem i niewinnością. Jest to kolor neutralny, który zwykle budzi zaufanie. Świetnie sprawdza się w przypadku koszul i bluzek. Najczęściej stanowi jedynie dodatek.

Kolor pomarańczowy

Stosowany na przykład przez Allegro, CCC, Orange. Kojarzony jest on z radością, fascynacją i przyjemnością. Za jego pomocą promuje się produkty stworzone z myślą o młodzieży. Podkreśla on rozrywkowy charakter i wpływa na zwiększenie apetytu, dlatego świetnie się sprawdza przy promocji towarów spożywczych.

Kolor żółty

Na przykład McDonald’s, Shell, IKEA. Ściśle powiązany jest z radością, świeżością, ciepłem, szczęściem, energią i intelektem. Na kolor żółty stawia się, gdy chce się promować dziecięce produkty czy też oferty związane z miłym spędzaniem wolnego czasu (w tym różnego rodzaju usługi turystyczne).

Kolor czarny

To chociażby Puma, Sony, Electronic Arts. Jest on kojarzony z mocą i elegancją oraz wysokim standardem. Sięga się po niego w przypadku sprzedaży luksusowych towarów. Czerń pasuje niemalże do każdego rodzaju prowadzonej działalności i można go łączyć z dowolnymi barwami. Po kolor ten sięgają przede wszystkim prestiżowe korporacje, które oferują wysoki standard.

Kolor niebieski

Sięgnęły po niego takie marki, jak Adidas, Danone, Nokia, woda Żywiec. Kojarzy się on ze stabilizacją, prawdą, lojalnością i mądrością. Świetnie sprawdza się przy promocji produktów czy usług związanych z niebem i powietrzem oraz medycyną. Po kolor niebieski sięgają firmy chcące zaskarbić sobie zaufanie klientów i te, które dbają o ich bezpieczeństwo. Jest to kolor uniwersalny. Za jego pomocą można bowiem podkreślić bezpieczeństwo. W ciemnej tonacji to bardzo biznesowy kolor.

Kolor zielony

Na przykład Sony Ericsson, Starbucks, stacje BP, Bank Zachodni WBK. Zieleń kojarzy się z ochroną i dobrym zdrowiem, wzrostem, harmonią, świeżością i płodnością oraz bezpieczeństwem. Po kolor ten sięga się w celu podkreślenia nieszkodliwości środków medycznych czy też naturalnego pochodzenia danej żywności. Kolor zielony chętnie wykorzystywany jest również w bankowości.

Podsumowując, za pomocą kolorów można kreować osobowość i indywidualność marki oraz wezwać do konkretnych zachowań.